در گزارش پزشكان انجمن محیط زیست ایرلند اعلام شد: تشعشعات  تلفن همراه، سلامت انسان را تهدید می‌كند .

پزشكان امروزه ادعا می‌كنند؛ به نخستین مدارك و شواهد علمی دست یافته‌اند كه نشان می‌دهد تلفن همراه عامل بروز مشكلاتی برای سلامتی انسان است.

این متخصصان می‌گویند: پنج درصد از جمعیت كل جهان در اثر پرتوهای ناشی از گوشی‌های تلفن همراه دچار سردرد، نوسانات خلقی و یا حتی مشكلات شنوایی می‌شوند. با توجه به این شواهد كارشناسان به مردم بویژه در مورد كودكان توصیه می‌كنند كه اگر دچار سردردهای مكرر یا سایرعلائم ناخوشایند و آزار دهنده می‌شوند، مدت استفاده از این وسیله ارتباطاتی را محدود كنند.

بر اساس پژوهشی كه از سوی متخصصان انجمن محیط زیستی ایرلند صورت گرفته، این فاكتور می‌تواند در بخش بزرگی از جمعیت مورد مطالعه باعث بروز ناتوانی‌هایی شود. گروه دیگری از كارشناسان در این حوزه خاطرنشان ساختند كه این نتایج چندان شگفت انگیز نیست اما آنچه كه دست یافتن به آمار دقیق را مشكل كرده است آن است كه سنجش و ارزیابی هر نوع تاثیری روی كاربران تلفن همراه كار بسیار دشواری است.

متخصصان می‌گویند: مغز یك ابزار الكتریكی است و فركانس‌های رادیویی كه از طریق تلفن تولید می‌شوند بسیار شبیه به فركانس‌های مغزی هستند پس عجیب نیست كه تلفن‌ها بتوانند با فركانسهای مغزی تداخل كرده و منجر به بروز سردرد، حالت تهوع و سایر علائم شوند. این در حالی است كه یك آژانس سلامت فرانسوی اخیرا توصیه كرده است؛ استفاده اطفال از تلفن همراه باید كاهش پیدا كند.

مقامات سازمان امنیت پرتویی و هسته‌ای فنلاند ضمن این توصیه پیشنهاد كرده‌اند كه والدین باید استفاده از پیامك را برای كودكان جایگزین مكالمه با تلفن همراه كنند.

این مقامات خاطرنشان می‌كنند: از آنجا كه تحقیقات كافی در مورد تاثیرات احتمالی تشعشعات تلفن همراه بر كودكان تا این زمان صورت نگرفته لذا باید اقدامات پیشگیرانه در این زمینه انجام شود. اما درعین حال همین محدودیت‌ها برای بزرگسالان نیز توصیه می‌شود.

از سوی دیگر، مسوولان مركز بهداشت عمومی تورنتو در كانادا در گزارشی با تایید بر توصیه‌های پژوهشگران فنلاندی متذكر شدند كه استفاده بلندمدت از تلفن همراه خطر بروز تومورهای سرطانی مغز را بویژه در كودكان افزایش می دهد. در این گزارش نیز توصیه شده استفاده تلفن همراه توسط كودكان، تا حد امكان محدود شود.

بر اساس گزارش پژوهشگران كانادایی كه به تازگی منتشر شده،‌ افرادی كه مدت زیاد با تلفن همراه مكالمه می‌كنند بیش از پیش با خطر ابتلا به انواع خاصی از تومورهای مغزی مواجه هستند.

این محققان تاكید می‌كنند كه فقط برای كارهای ضروری با تلفن مكالمه كنید و برای كودكان نیز در صورت ضرورت زمان مكالمه باید كمتر از ۱۰ دقیقه باشد. هشدارهای مربوط به استفاده از تلفن همراه برای كودكان تاكنون در كشورهای كانادا، بلژیك، انگلیس، فرانسه، آلمان و روسیه اعلام شده است. با وجود تمام این توصیه‌ها در پژوهشی كه اخیرا در آلمان صورت گرفته نشان داده شده است كه تشعشعات تلفن همراه تاثیرات نامطلوب كوتاه مدت روی سلامت كودكان و نوجوانان ندارد.

مطالعه روی ۳ هزار نوجوان هشت تا ۱۷ ساله آلمانی حاكیست كه هیچ ارتباط مستقیم بین تماس با این تشعشعات و بروز مشكلات سلامتی مانند سردرد و سرگیجه و حالت تهوع در این گروه سنی مشاهده نشده است. اما اداره فدرال حفاظت در برابر تشعشات رادیویی در بیانیه‌ای منتشر كرده است كه این نتایج احتمالا نمی‌تواند در مورد تاثیرات بلند مدت نیز صادق باشد. علت احتیاط بیشتر در مورد كودكان آن است كه سیستم‌های عصبی و ایمنی اطفال هنوز به طور كامل رشد نكرده است و از این لحاظ با افراد بزرگسال متفاوت هستند.

در تحقیقات اخیر همچنین تاكید شده است كه بین استفاده از تلفن همراه و بروز سرطان چشم رابطه‌ای وجود ندارد.

با وجودی كه هنوز مدارك قطعی دال بر بیماری زا بودن استفاده این وسیله ارتباطی وجود ندارد، اما پژوهشگران توصیه می‌كنند محدودیت استفاده از آن بهتر از مكالمه زیاد است

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 بهمن 1387    | توسط: کرشمه کمالیها    | طبقه بندی: پزشکی،     |
نظرات()